Program 2018-06-12T20:11:05+00:00

Fredag d. 16 – lørdag d. 17 juni 2018

VELKOMMEN TIL DYRSKUET I HORSEN

Vi byder hjerteligt velkommen til to dage med levende oplevelser, sjov, læring og hygge for børn og voksne!

Program fredag 2018
Program lørdag 2018

Fredag d. 15. juni

Kl. 07.30 – Restaurationstelt
Officiel åbning ved Foreningen Land & by ØSTjyllands formand Peter Søgaard Mortensen

Kl. 08.30-11.15 – Mønstringsbaner
Bedømmelse af heste

Kl. 08.30-11.15 – Store Ring 1 & 2
Bedømmelse af malkekvæg og kødkvæg

Kl. 08.30-11.00 – Fåre ring
Bedømmelse af får. Herunder besætningskonkurrence får

Kl. 09.00
Dyrskuets udstillinger åbner

Kl. 12.00 – Grisevæddeløbsarena
Grisevæddeløb

Kl. 10.30 – Ferguson stand (E4 og E2)
Oplæsning fra ”Den lille grå”

Kl. 11.30 – Store ring 2
Malkekvæg
Konkurrencens bedste besætningsgruppe. Kommentarer ved dommerformændene

Kl. 12.00 – Grisevæddeløbsarena
Grisevæddeløb

Kl. 12.15 – Store ring 2
Malkekvæg
Udvælgelse af ærespræmiedyr og ærespræmiekonkurrence og udpegning af modeldyr og koen med racens bedste yver

Kl. 13.00 – Restaurationstelt
Dyrskuefrokost. Hovedtaler: Bent Lassen Glaudi

Kl. 13.00-13.40 – Store ring
Hestevogns opvisning ved Østjysk Køreselskab

Kl. 13.40-14.00 – Store ring
Traktorer ved Danmarks Ferguson Museum

Kl. 14.00– Grisevæddeløbsarena
Grisevæddeløb

Kl. 14.00 – Fåre ring
Bedømmelse af får. Udvælgelse af ærespræmiedyr.

Kl. 14.00 – Store ring
HESTESHOW med haflingere 

Kl. 14.15– Store ring
HESTESHOW med friesere

Kl. 14.30 – Store ring 2
Præsentation af heste og ponyer
Dommerformændene kommenterer og begrunder formiddagens bedømmelser og udleverer ærespræmierosetter og bedømmelsesskemaer

Kl. 14.30 – Store ring 1
Kødkvæg

Kl. 16.00 – Store ring 1
Udvælgelse af ærespræmiedyr
Blandt ærespræmiedyrene udpeges skuets bedste individer inden for de respektive racer. Kommentarer ved dommerformændene.

Kl. 15.30 – Store ring 2
Udvælgelse af Skuets bedste 1 års hest
Udvælgelse af Skuets bedste 2 års hest
Udvælgelse af Østjyllands bedste plag

Kl. 15.25 – Fåre-ring
Fremvisning af fåre-racerne

Kl. 16.00 – Grisevæddeløbs-arena
Grisevæddeløb

Kl. 16.00 – 4H ring
Mønstringskonkurrence heste Junior

Kl. 16.30 – Store ring 2
Fremvisning af 4H og børnedyrskue dyrene

Kl. 18.00
Tak for i dag og på gensyn i morgen

Lørdag d 16. juni

Kl. 09.00
Dyrskuets udstillinger åbner

Kl. 08.30 – Store ring 2
Mønstringskonkurrence heste/ponyer. Seniorer mønstrer

Kl. 08.30 – 4 H ring
Mønstringskonkurrence heste/ponyer
Begyndere mønstrer (starter med lidt information)

Kl. 09.00-9.50 – Store ring 1
Superko-konkurrence blandt malkekvæg

Kl. 9.30-10.00 – Fåre-ring
Mønstrings-konkurrence får

Kl. 10.00 – Store ring 2
Udvælgelse af Skuets Bedste Vallak

Kl. 09.50-10.30 – Store ring 1
Interbreed-konkurrence
Udvælgelse af skuets bedste tyr og bedste hundyr på tværs af kødkvæg-racerne

Kl. 10.00 – Grisevæddeløbs Arena
Grisevæddeløb

Kl. 10.00 – 13.30 – 4 H ring
Bedømmelse af dyrene ved børnedyrskuet ved 4H

Kl. 10.20 – Store ring 2
Udvælgelse af Skuets Bedste 3 års Hoppe

Kl. 10.30-11.30 – Store ring 1
Udvælgelse af Østjyllands bedste besætnings-gruppe på tværs af racerne, malkekvæg
Udvælgelse af Østjyllands smukkeste malkeko

Kl. 10.40 – Store ring 2
Udvælgelse af Skuets Bedste Hingst

Kl. 10.45 – Fåre-ring
Fåreklipning

Kl. 11.00 – Ferguson stand (E4 og E2)
Den lille grå oplæsning

Kl. 11.00 – Store ring 2
HESTESHOW med Haflingere 

Kl. 11.15 – Store ring 2
Finale i mønstringskonkurrencen blandt heste. Junior og Senior

Kl. 11.30-12.30 – Store ring 1
Mønstringskonkurrence malke- og kødkvæg
Kalvekonkurrence

Kl. 11.45– Store ring 2
HESTESHOW Frieser

Kl. 12.00 – Store Ring 2
Udvælgelse af Skuets Bedste Samling/ stutterikonkurrence

Kl. 12.00 – Grisevæddeløbs Arena
Grisevæddeløb

Kl. 12.30 – Store ring
Randers gymnastiske Forening’s Springhold

Kl. 13.00 – Fåre-ring
Fåreklipning

Kl. 13.00 – Kvægstald
Malkekonkurrence

Kl. 13.25 – Store ring
SHOW Motocross

Kl. 13.45 – Store ring
Udvælgelse af Skuets Bedste Hoppe
Udvælgelse af Skuets Bedste Føl (alle)

Kl. 14.15 – 4H ring
Præmieoverrækkelse ved børnedyrskuet (4H)

Kl. 14.00 – Grisevæddeløbs Arena
Grisevæddeløb

Kl. 14.30 – Store ring
Amerikanerbiler

Kl. 14.45 – Store ring
Danmarks Ferguson Museum

Kl. 15.00 – Store ring
Uddeling af ærespræmier Får, Heste (alle), Malkekvæg og Kødkvæg
v/Foreningen Land & by ØSTjyllands formand Peter Søgaard Mortensen

Kl. 15.00 – 15,30 – Store ring
SHOW Motocross

Kl. 15.15 – Fåre-ring
Fåreklipning

Kl. 15.40 – Store ring
Børnedyrskue (4H)

Kl. 16.00 – Grisevæddeløbs Arena
Grisevæddeløb

Kl. 16.30
Dyrskuet lukker – tak for i år.